Rehabilitacja dla seniorów

Rehabilitacja dla seniorów

Dolegliwości pojawiające się wraz z nadejściem jesieni życia nierzadko ograniczają sprawność i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Dlatego w naszej ofercie znajduje się rehabilitacja dla seniorów. Dzięki temu, że osoby starsze korzystają z fizjoterapii, poprawia się ich ogólny stan zdrowia, a tym samym jakość życia. Usługi rehabilitacyjne są ważną częścią świadczonej przez nas opieki całodobowej.

Rehabilitacja dla osób starszych w Domu Seniora MARCONI

Pensjonariusze naszego ośrodka trafiają do nas z różnymi dolegliwościami zdrowotnymi. Nasi podopieczni to m.in. osoby niepełnosprawne i chorzy cierpiący na schorzenia przewlekłe. Rehabilitacja osób starszych przebywających w naszym Domu Seniora odbywa się w świdnickim Ośrodku Rehabilitacyjnym MARCONI MEDICA. Z oferty mogą skorzystać:

 • osoby przebywające w naszym Domu Seniora w ramach pobytu stałego,
 • pensjonariusze korzystający z całodobowej opieki w ramach czasowych pobytów rehabilitacyjnych.

Rehabilitacja i fizjoterapia osób starszych odbywa się 5 dni w tygodniu od poniedziałku do piątku. W ramach pakietu rehabilitacyjnego seniorzy korzystają z pomocy wykwalifikowanego personelu i dostępnego w MARCONI MEDICA profesjonalnego sprzętu zabiegowego.

Wskazania do rehabilitacji dla seniorów

Podopieczni Domu Seniora MEDICA objęci opieką fizjoterapeutyczną najczęściej wymagają jej z powodu chorób zwyrodnieniowych lub innych dolegliwości wpływających na zmniejszenie ich sprawności. Rehabilitacja dla seniorów dotyczy ponadto:

 • osób po udarach,
 • seniorów z problemami kardiologicznymi,
 • pacjentów wymagających stymulacji neurologicznej,
 • pensjonariuszy po incydentach lub schorzeniach ortopedycznych.

Kompleksowa fizjoterapia, która odbywa się pod okiem wykwalifikowanego personelu medycznego, przynosi pozytywne rezultaty. Skuteczność rehabilitacji ambulatoryjnej sprawia, że opiekunowie chętnie powierzają nam swoich bliskich. Osiągnięcie podobnych rezultatów w warunkach domowych, byłoby dla nich trudne a nierzadko nawet niemożliwe do osiągnięcia.

Fizjoterapia osób starszych – dostępne zabiegi

Ośrodek Rehabilitacyjny MARCONI MEDICA dysponuje nowoczesnym sprzętem fizjoterapeutycznym. Fizjoterapia osób starszych polega na wykorzystaniu leczniczego działania różnych bodźców np. pola magnetycznego podczas magnetoterapii. Ważnym elementem w procesie przywracania sprawności stanowią ćwiczenia ruchowe, które odbywają się pod okiem fizjoterapeutów.

Zakres oferowanych usług rehabilitacji dla seniorów obejmuje m.in.:

 • kinezyterapię – leczenie ruchem, czyli gimnastykę leczniczą o stopniu trudności dostosowanym do stanu zdrowia, wieku i sprawności pacjenta;
 • fizykoterapię – zabiegi z zastosowaniem zjawisk fizycznych (prądu, ultradźwięków, niskiej temperatury, światła), mają na celu ograniczenie dolegliwości bólowych i stanów zapalnych;
 • terapię manualną – masaż.

Kompleksowa rehabilitacja dla seniorów

Naszym wspólnym celem jest przywrócenie funkcji ruchowych i zachowanie sprawności pensjonariuszy Domu Seniora MEDICA. Część z nich dzięki ofercie rehabilitacji dla seniorów może po czasowym pobycie w naszym ośrodku wrócić do swoich domów. Warunkiem udanej fizjoterapii jest współpraca specjalistów z różnych dziedzin i stała opieka lekarza podstawowej opieki medycznej.

Dobór zabiegów oraz ich częstotliwość ustalane są po konsultacji lekarskiej i fizjoterapeutycznej. Specjalista zawsze uwzględnia ogólny stan zdrowia, przeciwwskazania, przebyte choroby i inne ważne medycznie przesłanki. Po dogłębnym wywiadzie medycznym fizjoterapeuta opracuje indywidualny plan terapeutyczny i ćwiczenia dostosowane do potrzeb seniora.

Rehabilitacja dla seniorów pod okiem specjalistów

Zespół naszych współpracowników z Ośrodka Rehabilitacyjnego MARCONI MEDICA tworzą specjaliści o wysokich kwalifikacjach i doświadczeniu. Rehabilitacja dla seniorów to jedna z głównych specjalizacji ośrodka. Dzięki kadrze kilkunastu dyplomowanych fizjoterapeutów i masażystów możliwe jest opracowanie indywidualnych programów usprawniających.

Osoby starsze mogą więc korzystać z wiedzy i umiejętności zatrudnionych tam rehabilitantów. Wśród nich są absolwenci uczelni wyższych, którzy stale podnoszą swoje kwalifikacje podczas kursów i szkoleń. Nad całością procesu rehabilitacyjnego czuwa zatrudniony w naszym Domu Seniora lekarz.

Nowoczesne metody rehabilitacji seniorów

W codziennej pracy fizjoterapeuci stosują nowoczesne terapie. Należą do nich między innymi takie metody rehabilitacji jak:

 • PNF – stosowana do przywrócenia zaburzonych lub utraconych czynności ruchowych,
 • McKenzi – strategia klasyfikacji schorzeń wszystkich narządów ruchu,
 • Terapia Manualna – różnorodne metody wspomagające pracę narządów ruchu i kręgosłupa, pomocna w przypadku zmian zwyrodnieniowych stawów,
 • Kinesiotaping – wykorzystuje działanie sensoryczne plastra kinesiology.

Troszczymy się o to, by osoby starsze potrzebujące rehabilitacji i fizjoterapii korzystały z usług opiekuńczych na najwyższym poziomie. Kompleksowa oferta Ośrodka Rehabilitacyjnego MARCONI MEDICA w pełni uwzględnia potrzeby pensjonariuszy przebywających w Domu Seniora MARCONI.

Dom Seniora MARCONI oferuje kompleksową fizjoterapię dzięki bezpośredniemu połączeniu z Ośrodkiem Rehabilitacyjnym Marconi Medica znajdującym się na ul. Rzeźniczej 13.