Dieta dla seniora

Dieta dla seniora

Prawidłowy, zbilansowany sposób odżywiania jest bardzo ważny dla człowieka na każdym etapie jego życia. Gdy jest się u jego schyłku, coraz trudniej jest o samodzielne przygotowywanie czasochłonnych, wymyślnych potraw. Jednak nie tylko z tego względu w naszym Domu Seniora kładziemy tak duży nacisk na dietę osób starszych. W tym okresie zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze jest zgoła inne, niż w młodości, a możliwości trawienia i wchłaniania znacznie ograniczone. W Marconi seniorzy otrzymają dokładnie to, czego potrzebują!

Regularne żywienie seniorów podstawą dobrego samopoczucia

W prywatnym domu opieki Marconi przywiązujemy dużą wagę do regularnego spożywania dań. Są one serwowane przynajmniej trzy razy dziennie – obejmują śniadanie, obiad i kolację, a także dodatkowe przekąski w ramach drugiego śniadania czy podwieczorku. Każdego dnia są one spożywane o tych samych porach. Regularność to klucz do utrzymania procesów trawiennych osoby starszej na jak najlepszym poziomie i zapewnienia jej odpowiednich przerw pomiędzy posiłkami. W przypadku osób samodzielnych, jedzenie odbywa się na wspólnej stołówce w miłym towarzystwie innych pensjonariuszy. Osobom leżącym lub z ograniczoną możliwością ruchu oferujemy wsparcie personelu przy karmieniu. Śniadanie dla seniora często jest niezbędne, by mogły mu zostać podane leki, dlatego w Marconi przestrzegamy tej regularności i dbamy o to, by każdy senior spożył swój posiłek i mógł otrzymać stosowne leki.

Samodzielność przy posiłkach – ważny element opieki

W Marconi bardzo dużą wagę przywiązujemy nie tylko do opieki nad osobami starszymi, ale również do tego, by jak najdłużej pozostawały one sprawne ruchowo i umysłowo. Zapewniamy warsztaty i zajęcia aktywizujące, ale również organizujemy pracę stołówki w taki sposób, aby pensjonariusze mogli samodzielnie nie tylko jeść, ale również nakładać sobie jedzenie czy sprzątać po sobie. Te z pozoru drobne czynności bardzo wspierają ich ciała i umysły w utrzymaniu jak najlepszej kondycji przez długi czas. To sprzyja ich komfortowi życia i pozwala czuć się godnie.

Zbilansowana przez specjalistę dieta dla seniora

U zdrowych, aktywnych osób starszych odnotowuje się nieco inne zapotrzebowanie energetyczne oraz na poszczególne makroskładniki niż u młodszych. Jeszcze inaczej rzecz ma się z osobami leżącymi lub cierpiącymi na choroby przewlekłe. W ich przypadku konieczne jest bardziej drobiazgowe bilansowanie jadłospisu, aby nie doszło do niedożywienia. Prawidłowo dopasowane menu umożliwia utrzymanie tkanki mięśniowej i tłuszczowej na odpowiednim poziomie, pozwala zachować prawidłowy poziom cukru we krwi i zapobiega niedoborom. Współpracujemy z wykwalifikowanymi dietetykami, którzy w Marconi układają diety wszystkim pensjonariuszom, uwzględniając ich wiek, masę ciała, stan zdrowia, a także wiele innych czynników, które mogą mieć wpływ na ich samopoczucie związane z odżywianiem. Dbamy o to, aby posiłki były nie tylko smaczne, ale przede wszystkim wartościowe – stanowią one fundament zachowania zdrowia seniora na najwyższym poziomie.

Dieta osób starszych uwzględniająca ograniczenia

Żywienie osób starszych bywa problematyczne nie tylko z uwagi na ich wyjątkowe zapotrzebowanie na makroskładniki warunkowane chorobami, masą ciała czy tempem metabolizmu. Seniorzy miewają także trudności z trawieniem niektórych pokarmów – gorzej przyswajają wiele składników, dlatego ich dieta musi być specjalnie skomponowana. Co więcej, wielu z nich ma także problemy z gryzieniem, żuciem i przełykaniem – a to sprawia, że również konsystencja posiłków powinna mieć inną formę. Jesteśmy w stanie zaoferować naszym podopiecznym również żywienie dojelitowe, a nawet pozajelitowe, jeśli takie są zalecenia lekarskie. Zapewniamy pomoc nie tylko przy ułożeniu diety i jej realizacji, ale również podczas karmienia, które w przypadku osób leżących bywa niezbędne.

Odżywcza dieta dla osób starszych i chorych

Zanim senior trafi pod naszą opiekę, przeprowadzamy bardzo dokładny wywiad, a także kontaktujemy się z lekarzem, który wydaje szczegółowe zalecenia dotyczące jego diety oraz formy podawania posiłków. Rodziny i osoby odwiedzające pacjentów uczulamy również na to, aby nie pozostawiać seniorom jedzenia – wszystko, czego potrzebują oni do prawidłowego odżywienia będą otrzymywali w naszej placówce, a dodatkowe, pozaplanowe posiłki mogą rozregulować dietę starszej osoby i w konsekwencji negatywnie wpłynąć na jej stan zdrowia. Wszyscy pensjonariusze przebywający w Domu Seniora Marconi mogą liczyć na smaczne, zdrowe i kolorowe posiłki, dzięki którym nie będą odczuwali monotonii jedzenia, i które pozwolą utrzymać ich zdrowie na jak najlepszym poziomie. Zapraszamy do kontaktu z przedstawicielami naszej placówki. Odpowiemy na wszystkie pytania dotyczące sposobu układania jadłospisów i rodzaju posiłków, na jakie pensjonariusze mogą u nas liczyć. Zapewniamy, że dieta dla seniora w Marconi układana jest w oparciu o najnowszą wiedzę medyczną i dietetyczną, zgodnie z obowiązującymi standardami żywienia.

Dom Seniora MARCONI oferuje co najmniej 3 posiłki dziennie, w tym posiłki dietetyczne zgodne z zaleceniami zdrowotnymi.