APEL KOMENDY POWIATOWEJ POLICJI W ŚWIDNICY

Pamiętaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, bądź czujny i stosuj regułę ograniczonego zaufania w stosunku do obcych.

APEL KOMENDY POWIATOWEJ POLICJI W ŚWIDNICY

W ostatnim czasie na terenie powiatu świdnickiego miały miejsce usiłowania przestępstw na szkodę seniorów, z którymi przestępcy kontaktowali się telefonicznie i podając się za bliskich, urzędników państwowych oraz funkcjonariuszy Policji i CBŚP chcieli doprowadzić do utarty oszczędności całego życia osób starszych.
Dzwoniący prosili o przekazanie określonej kwoty pieniędzy pod pozorem trudnej sytuacji w jakiej znaleźli się oni sami oraz ich najbliżsi. Próbowali wmówić również, że zajmują się rozpracowaniem groźniej grupy przestępczej, a ich działania mają zapobiec kradzieżom środków zgromadzonych na kontach w bankach seniorów, z którym rozmawiali. Sprawcy prosili o szybkie przygotowanie pieniędzy, a następnie chcieli umówić się na odbiór gotówki, ewentualnie o przelew na wskazane konto bankowe.
Nadmiernie ufny senior przekonany, że pomaga komuś bliskiemu, czy też Policji mógł stracić swoje oszczędności w sposób bezpowrotny.
Sprawcy nie zważają na status społeczny swoich ofiar wykorzystując ich dobroć, chęć niesienia pomocy innym oraz ufność.

W związku z powyższym świdniccy policjanci ponownie apelują:

• zawsze potwierdzaj prośbę pomocy kontaktując się z najbliższymi,
• nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz,
• nigdy nie informuj osób obcych ile masz pieniędzy w domu,
• nigdy nie wypłacaj bez konsultacji z najbliższymi dużych kwot pieniędzy z banku,
• nigdy nie dokonuj przelewów na niesprawdzone konta bankowe,
• nigdy nie podawaj swoich haseł i PIN-ów osobom obcym i do tego nieuprawnionym,
Zawsze gdy nie masz pewności kto do Ciebie dzwoni, a podejrzewasz, że rozmawiasz z oszustem poinformuj o tym Policję, dzwoniąc na nr alarmowy 112 lub bezpośrednio do Oficera Dyżurnego KPP Świdnica na nr 47 87 55 200 lub 47 87 55 219.

Pamiętaj numery telefonów Policji na terenie Polski zaczynają się od prefiksu „47”.
Nie ufaj nikomu kto podaje się za policjanta, a dzwoni z innego nr telefonu.

Rozmawiajmy, dzielmy się swoją wiedzą, doświadczeniami, może to pomóc Twojemu sąsiadowi uchronić się przed staniem się ofiarą przestępstwa.